
Deputatul Ion Samoilă a reconfirmat poziția fermă a organizației județene PSD Călărași privind susținerea majorării punctului de pensie. Liderul social-democrat a subliniat că această măsură este o prioritate zero pentru protejarea puterii de cumpărare a călărășenilor, respingând criticile legate de sustenabilitatea bugetară și punctând necesitatea unui pachet de solidaritate socială în noua sesiune parlamentară.
În plan administrativ, luna ianuarie a fost marcată și de demararea unor proiecte de infrastructură locală (iluminat și apă-canal) în valoare de peste 53 de milioane de lei, finanțate prin AFM, proiecte susținute politic de majoritatea PSD din Consiliul Județean Călărași.
